Pitagorejczycy

Pitagorejczycy-wyznawcy doktryny rozwiniętej przez Pitagorasa i jego następców w szkole religijno-filozoficznej, którą założył w Krotonie w Wielkiej Grecji, w południowych Włoszech. Część z poglądów może być jedynie przypisywana Pitagorasowi, natomiast szereg innych osób związanych ze szkołą opublikowało własne dzieła lub przeszło do historii z powodu swych osiągnięć.

Założycielem pitagorejczyków był oczywiście słynny Pitagoras(580-497 pne) Odbył wiele podróży. Między innymi był w Egipcie. Około 530 roku w Krotonie w obecnie w południowych Włoszech założył związej religijnio naukowy.
W drugiej połowie VI wieku p.n.e. Samos była rządzona przez tyrana Polikratesa, który zdobył władzę przy pomocy piętnastu hoplitów. Polikrates, dzięki dużej flocie korsarskiej, uzależnił od siebie wiele wysp, a Samos stało się hegemonem na Morzu Egejskim. Był też słynnym budowniczym. Za jego panowania powstał marmurowy falochron portu miasta Samos, kilometrowej długości tunel pod górą, wznoszącą się opodal miasta, którym dostarczano wodę (tzw. tunel Eupalinosa, prace trwały 15 lat) oraz zespół świątyń Hery - Herajon i Hekatombeon. Po wojnach perskich wyspa stała się członkiem Związku Morskiego Aten. W 84 p.n.e. wyspa została przez Rzymian włączona do rzymskiej prowincji Azja.

Osiągnięcia